odborní radí
10 otázek pro ortopeda MUDr. Petra Vališe Ph.D.

Přinášíme vám rozhovor s uznávaným brněnským ortopedem MUDr. Petrem Vališem Ph.D., který působí ve Fakultní nemocnici v Brně a provozuje také ortopedickou ambulanci v Pohořelicích. Pana doktora jsme se ptali mimo jiné na to, jak správně vybrat dítěti obuv a jak postupovat, aby se dětská nožka vyvíjela a rostla správně.

Lékařské statistiky hovoří jasně, přestože se většina z nás rodí se zdravýma nohama, až jedna třetina prvňáčků přichází do školy s nejrůznějšími vadami a deformacemi.

Jaký je podle vás hlavní důvod takto vysokých čísel?

Nejčastější příčinou vzniku deformit nohou je tzv. generalizovaná kloubní laxicita neboli vrozená volnost vazů, která je typická právě pro dětský věk. V kombinaci s  nekvalitní obuví, která nedokáže stabilizovat dětskou nohu v tomto růstovém období ve správném postavení, může vést ke vzniku deformity nohy.

Jaké jsou nejčastější příčiny deformací nohou?

Nejčastější příčiny deformací nohou v časném dětském věku můžeme rozdělit do dvou skupin. Jednak to jsou strukturální vady, které jsou způsobeny poruchou vývoje kostí a vazů. Takový typ vady patří od začátku do péče odborného lékaře. Další skupinou jsou polohové vady. Lehké polohové vady můžete korigovat tak, že lehce bez násilí můžeme nožičku u dítěte dostat do správného postavení a poté stačí jen  lehké cvičení v domácí péči a nošení správné obuvi. Pokud nedovedeme korigovat nožku do správného postavení, i v tomto případě je nutné vyhledat odborníka a spolupracovat s rehabilitačním lékařem.

Jak poznáme, kdy je čas pořídit dítěti první boty?

I v tomto případě bych rozdělil problematiku dětské nožky do dvou skupin – nohu nemocnou a nohu zdravou. Pokud jde o nohu zdravou, první botičky pořizujeme až v době, kdy dítě už nožičky plně zatěžuje a stráví většinu dne chůzí a pobíháním. Je to samozřejmě individuální, ale můžeme říct, že se tak děje kolem jednoho roku dítěte. Pokud je dětská noha nemocná, je nutné kvalitní obuv obouvat už v době stavění se na nohy, abychom umožnili nožičce správný vývoj.

Mnoho rodičů omlouvá nekvalitní obutí i tím, že malé děti toho tolik nenachodí. Kolik je na tomto tvrzení pravdy?

Toto je zcela mylný názor. Malé dítě, paradoxně, může nachodit přes den více než dospělý člověk. A i proto je důležité správné obutí.

Má na vývoj dětské nožky vliv i něco jiného, než jen nevhodně zvolená obuv?

Určitě, na vývoj nožky má vliv i chůze po tvrdém nepřírodním povrchu – například po dlaždicích, beton, parkety a podobně. Lidská noha není uzpůsobena k tomu, aby chodila po takovém povrchu. Proto je důležité při výběru myslet i na to, po jakém povrchu bude dítě chodit, a podle toho vybírat i boty s vhodnou podrážkou a podpatkem, které tlumí otřesy a chrání nohu.   

Můžete nám doporučit nějaká cvičení, která pomáhají ke správnému vývoji dětských nožek?

Na cvičení u plochých noh u dětí jsou rozdílné názory. Někteří odborníci tvrdí, že to není nutné, někteří se k tomu naopak přiklánějí. Obecně bych řekl, že veškerá cvičení musí být vedena hlavně formou hry. Pokud si nehrajete, dítě nespolupracuje – a takové cvičení nemá význam. Mezi takové klasické cvičení je cvičení prstíků, chůze po zevní straně nohy, výpony na špičkách nebo braní tužky nebo kapesníku do prstů nohy.  Oblíbenou hrou je také vkládání balónků mezi plosky nohy.

Chodí za vámi do ordinace i rodiče a ptají se, jak správně změřit dětskou nohu a určit vhodnou velikost?

Samozřejmě chodí. Je velice důležité sledovat dětskou nohu pravidelně a nechodit kupovat boty až ve chvíli, kdy dítě pláče bolestí nebo bota zcela nevyhovuje potřebám dítěte. Dětská noha roste velmi rychle a je dobré kupovat takové boty, u kterých bude mít dítě o 0,5–1 cm delší stélku než je nožka dítěte. Dalším důležitým faktorem je zkoušení boty ve stoje. Noha tak roznese váhu a přece jen změní parametry. Zkoušení bot vsedě je naprosto nevhodné.

Na co si dávat pozor, když vybíráme botu pro dítě?

Je důležité vybírat botu podle účelu a musí mít také správnou velikost. Bota pro dítě musí splňovat základní parametry. Správná obuv by měla mít pevný opatek, který drží nohu ve správném postavení. Podpatek by měl být plochý, maximálně 1 cm vysoký. Měl by být také z pružného materiálu, aby tlumil otřesy z tvrdého povrchu, po kterém dítě chodí. Ze stejného materiálu by měla být i podrážka boty.

Jak je to například s hmotností obuvi. Platí, že čím těžší, tím kvalitnější?

Toto je  mylný názor. Vhodné materiály jsou v dnešní době již odlehčené. Pokud dítě nosí těžkou obuv, velice rychle se unaví, svaly jsou unavené, stěžuje si na bolesti nožek a odmítá chodit. Proto si myslím, že správná obuv by měla být volena i s ohledem na její váhu. Dalo by se říct, že čím těžší bota, tím je to horší.

Říká se, že děti rostou jako z vody, ale jak rychle roste dětská noha?

Je to individuální, každému dítěti roste nožka v různých obdobích jinak. V průměru se dá říci, že malému dítěti vyroste noha o 1 a 1,5 cm za rok. U starších dětí se růst zpomaluje a pohybuje se to kolem 1 cm za rok.

1. Příčiny deformací dětských nohou

2. Kdy pořídit dítěti první botičky

3. Jak správně vybrat dětskou obuv


Děkujeme panu doktorovi za milý rozhovor a doufáme, že se vám budou tyto cenné rady hodit!