Naučte se vybírat zdravotně nezávadnou dětskou obuv. Poradíme, jak na to!
TVAR
Vybírejte boty s kulatou špičkou, na špičatý tvar zapomeňte. Prostorná kulatá špička poskytuje dostatek místa pro prsty. Čím rovnější je vnitřní hrana dětské obuvi, tím lépe – palec je v přirozené poloze a není tlačen k ostatním prstům. Špičatý tvar obuvi způsobuje deformity prstů – vbočený palec, vybočený malík, kladívkové prsty.
MATERIÁL
Materiál svršku volte prodyšný, měl by také absorbovat vlhkost. Ideální je přírodní materiál, useň nebo textil, které jsou dostatečně měkké, schopné přizpůsobit se anatomickému tvaru nohy.
STÉLKA
Stélka nebo vložka by měla být ze savého materiálu. Dětské nohy se poměrně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploška nohy. Bota, by proto měla být ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vkládací vložkou ze savého materiálu – useň či textil.
OPATEK
Opatek musí být dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý. Noha musí být v obuvi dokonale fixována – především obuv uzavřených střihů, případně sandály s plnou patou, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek, tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi.
STŘIH SVRŠKU
Hlídejte si střih. Dobrou fixaci nohy v obuvi zajišťuje také vhodný střih svršku. Doporučujeme obuv šněro-vací, popřípadě uzavíranou páskem na sponu či suchý zip. V nejmenších velikostních skupinách vybírejte obuv výhradně kotníčkovou.
OHEBNOST OBUVI
Obuv má být v oblasti prstních kloubů ohebná. Tuhá a nepoddajná obuv je při chůzi nepohodlná, zvyšuje únavu a narušuje zdravý vývoj nohou. Platí, že čím je podešev silnější, tím je obuv tužší. Při výběru obuvi vždy ohyb vyzkoušejte.
PODEŠEV
Podešev by měla dobře tlumit. Negativní vliv na zdraví nohou mají také neustálé dopady na tvrdé povrchy (beton, dlažba), což se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních kon-četin, případně poškozením páteře. Prevencí jsou podešve s dobrými tlumícími vlastnostmi, pěnové vložky a anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů.
PODPATEK
Podpatek u dětských bot má být co nejnižší. Podpatky by měly mít velkou nášlapnou plochou pro udržení stability dítěte. Obuv s vysokými podpatky je pro děti naprosto nevhodná.
HMOTNOST
Hlídejte si hmotnost boty. Dítě udělá za den 18 až 20 tisíc kroků, i proto by hmotnost obuvi měla být co nejnižší.
Podívejte se na video rozhovor s ortopedem MUDr. Petrem Vališem na téma: Jak správně vybrat dětskou obuv
Vybírejte kvalitní modely z nové podzmní kolekce Peddy: dětské kotníkové boty, tenisky, dětské outdoorové boty, zimní sněhule, dívčí kozačky či bačkůrky